co to jest trening mentalny

Co to jest ten trening mentalny?

W weekend dostałem na twarz sformułowanie (nie pierwsze z resztą), że jestem teraz coachem motywacyjnym, dlatego postanowiłem jednak trochę doprecyzować czym dokładniej jest trening mentalny. Jest to dość nowa dziedzina i pewnie wciąż niewiele osób wie o co w tym chodzi, a myślę, że warto, ponieważ w naszym kraju już wielu wybitnych sportowców (i nie tylko) z takiego treningu korzysta. Nie jest to typowy coaching czy psychoterapia, która skupia się pytaniach i dochodzenia prawdy przez pacjenta, bez ingerencji osoby prowadzącej.

Trening mentalny łączy w sobie różne techniki w zależności od potrzeb osoby, z którą pracujemy. Jest on procesem systematycznym, raczej krótkoterminowym, kontrolowanym i regularnym, co wiąże się z koniecznością opracowania planów, ich realizacji, oceny przebiegu i efektów oraz – jeśli to konieczne – modyfikacji. W treningu mentalnym wykorzystuje się „środki”, jakimi dysponuje umysł człowieka, między innymi myśli, mowę, pamięć, wyobraźnię, spostrzeganie, zarówno na poziomie działań świadomych, jak i podświadomych, z odwołaniem się do sfery uczuć i emocji. Trening mentalny korzysta zatem z takich dziedzin jak psychologia, fizjologia, socjologia oraz filozofia.

Pomimo, że może to wciąż brzmieć dość abstrakcyjnie, to do dzisiaj procesy zachodzące w człowieku zostały bardzo dokładnie przebadane i jesteśmy w stanie z dość dużą dokładnością wpływać na to jak czujemy się ze sobą, radzimy sobie ze stresem, reagujemy na porażki czy osiągać wewnętrzny spokój. Rodzimy się jako czysta kartka – nic nie wiedząc, nie potrafiąc, nie rozumiejąc – i to rodzice, środowisko i geny definiują to kim jesteśmy dzisiaj. I tak jak wszystkiego nauczyliśmy się poprzez poznawanie, doświadczanie, powtarzanie się pewnych sytuacji, tak możemy wiele z tych rzeczy zmienić jeżeli nam nie odpowiadają lub wymagają poprawy. Dobrze jest poznać siebie i to jak działamy, bo pozwala nam to osiągać większy spokój i szczęście w życiu.

Moim zadaniem jest nauka z w/w obszarów, sprawdzenie ich w praktyce, obserwacja i ewentualna korekta oraz ułożenie tego w możliwe zadania do wykonania, tak byś mógł/a to wdrożyć u siebie. Żadnego mentalizmu czy lania wody, opieram się na sprawdzonej wiedzy i działających metodach, które chcę przekazywać Ci podczas sesji indywidualnych, na które zapraszam. Pierwsza sesja jest za darmo, podczas niej poznam Ciebie, opowiem jak pracuję, określimy cel, który chcesz osiągnąć oraz przedstawię jak mogłaby ta droga wyglądać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top